Trpieť na histamínovú intoleranciu môže byť veľmi frustrujúca skúsenosť. Spočiatku neviete, čo môžete jesť a v akej miere, ani ako si máte variť. Máte pocit, že zo všetkého, čo zjete, máte nejaké nepríjemné reakcie. Neraz sa po jedle cítite bez energie, unavení a doslova ako otrávení. Poznám to z vlastnej skúsenosti.
• Môžem vám pomôcť identifikovať problematické potraviny a ďalšie faktory, ktoré vám môžu spôsobovať nepríjemné symptómy.
• Navrhnem vám personalizovaný stravovací plán, ktorý vám pomôže minimalizovať príjem histamínu v strave.
• Poradím vám ako nakupovať a variť.
• Podľa potreby budem vaše symptómy monitorovať a ďalej prispôsobovať stravovacie plány.
• Poradím vám, ktoré doplnky stravy a probiotiká vám môžu pomôcť.
Histamín je organická zlúčenina, ktorá je prirodzene prítomná v našom tele, kde zohráva dôležitú úlohu pri regulácii mnohých telesných funkcií (imunitnej odpovede, regulácie spánku a trávenia).
U ľudí s histamínovou intoleranciou je metabolizmus histamínu narušený. Problém spôsobuje znížená produkcia a aktivita diaminooxidázy (DAO). Tento enzým pomáha telu štiepiť histamín na niekoľko neškodných metabolitov, ktoré sa ľahko vylúčia z tela. Nedostatočný rozklad histamínu v tenkom čreve spôsobuje zvýšenie hladiny histamínu v tele, čo vedie k rôznym nepríjemným symptómom, ako sú bolesti hlavy, svalov či kĺbov, zažívacie problémy, kožné vyrážky a svrbenie, úzkosť, únava a ďalšie.
Histamínová intolerancia je zdravotný problém, ktorý veľmi dobre osobne poznám. Pred rokmi mi namerali kriticky nízku hodnotu diaminooxidázy (DAO). Je to enzým, ktorý telo potrebuje na metabolizovanie histamínu. Bez neho si s histamínom neporadí. Bez riadneho metabolizovania histamínu v tele pôsobí tento biogénny amín ako toxická látka.
Skôr, než som mala histamínovú intoleranciu lekársky potvrdenú, niekoľkokrát som sa vážne otrávila potravinami (raz to bola aj chutná pečená kačka). Môj problém s histamínom bol súčasťou rozbiehajúcej sa autoimunity a poškodeného mikrobiómu. V dobrej viere som v tom období držala rôzne eliminačné diéty, a keďže ako laik som vtedy o komplexite problému veľa nevedela, nevedomky som veci ešte zhoršila. Vyhladovala som si aj ten zbytok zdravého mikrobiómu, ktorý som ešte mala. Mala som reakcie takmer na všetko, čo som zjedla. Moje telo bolo v stave chronického boja, teda v stave vyčerpávajúcich zápalových procesov. Nevedela som čo jesť, cítila sa bezradná a stále hladná. Varenie bol pre mňa spočiatku nepredstaviteľný problém, keďže som zároveň bola na bezlepkovej a bezmliečnej diéte. U lekárov som pomoc nenachádzala, a preto som sa vrhla do samoštúdia a čítania zahraničnej odbornej literatúry.
Postupne som sa v problematike dobre zorientovala. Moje telo sa začalo regenerovať. Dnes už konečne jedávam všetko, čo mi chutí, vrátane fermentovaných potravín, ktoré mi tak chýbali. Pri niektorých potravinách si stále regulujem ich množstvo, ako v prípade kvasenej kapusty.
Aj vďaka osobnej skúsenosti sa v problematike vyznám veľmi dobre. S radosťou vás budem sprevádzať pri vašom návrate k zdravému mikrobiómu a normálnemu stravovaniu.
Jana
• Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom histamínu. Stiahnite si z internetu niektorý z plných zoznamov zakázaných a odporúčaných potravín pri histamínovej intolerancii, aby ste sa zorientovali. Nie je však zdravé otrocky sa ho držať. Skôr treba zohľadňovať váš individuálny stav a individuálne reakcie na potraviny. Zjednodušene si však pamätajte, že spočiatku je dobré vylúčiť všetky potraviny, ktoré podliehajú fermentácii či zreniu ako napríklad syry (zvlášť zrejúce tvrdé a plesňové syry, vrátane bryndze), údeniny, čokoláda, červené víno, pivo a kvasené nápoje. Významným zdrojom histamínu sú ryby a morské plody.
• Obmedzte tiež tzv. liberátory histamínu, teda potraviny, ktoré stimulujú uvoľňovanie histamínu v tele. Sú to napríklad citrusové plody, paradajky, jahody, ananás; ďalej alkohol, káva a napríklad aj potraviny s obsahom glutamátu sodného.
• Zredukujte konzumáciu zaváranín, džemov a iných konzervovaných potravín.
• Doporučujem úplne vylúčiť ultra-spracované potraviny. Mnohé chemické prídavné látky v týchto potravinách, rovnako ako spôsob ich priemyselnej prípravy sú pre ľudí s histamínovou intoleranciou doslova histamínovou bombou. Úplne sa vyhnite priemyselne spracovaným mäsovým výrobkom.
• Jedzte čerstvé potraviny. Čerstvé potraviny majú tendenciu obsahovať menej histamínu ako potraviny, ktoré boli dlhšie skladované v chladničke. Po uvarení jedlo čo najrýchlejšie skonzumujte a čo vám ostane, čo najrýchlejšie ochlaďte a dajte do mrazničky. (Chladnička často nestačí, pretože mikróby v potravinách sa v chladničke množia rýchlejšie a teda aj histamín pribúda oveľa rýchlejšie).
• Mäso (zvlášť chudé kuracie a morčacie) kupujte čo najčerstvejšie a vákuovo balené. Po nákupe ho čo najrýchlejšie spotrebujte. Vyhýbajte sa koži, pečienke a iným vnútornostiam.
• Buďte opatrní s doplnkami a liekmi. Niektoré výživové doplnky a lieky môžu obsahovať látky, ktoré spôsobujú uvoľnenie histamínu v tele. Konzultujte s lekárom alebo výživovým poradcom pred začatím užívania nových doplnkov alebo liekov.
• Najlepšie žiaden alkohol...
Je dôležité si tiež uvedomiť, že reakcie na histamínové potraviny môžu byť individuálne a môžu sa líšiť medzi jednotlivcami.
Pamätajte aj na to, že nie všetko sa dá ovplyvniť stravou. Naše vlastné bunky produkujú histamín (mastocyty, bazofily). Jeho uvoľňovanie do tela zapríčiňujú viaceré faktory:
• Zápalové (aj autoimunitné) a alergické reakcie (na peľ, prach, roztoče, zvieracie chlpy, potraviny, chemikálie alebo iné látky, na ktoré je jedinec citlivý).
• Intenzívna fyzická aktivita
• Stres, únava a zlý spánok
• Niektoré lieky a doplnky stravy (antibiotiká, nesteroidné protizápalové lieky, aspirín a iné)
• Prehriatie organizmu a teplotné zmeny
• Hormonálne zmeny
Pri riešení problémov s histamínom je dôležité vedieť identifikovať a minimalizovať tieto faktory a náležito prispôsobiť životný štýl a stravovacie návyky.