Trpíte potravinovými intoleranciami alebo alergiami? Ste bezradní a neviete čím máte dané potraviny nahradiť, aké potraviny kupovať a ako s nimi variť? Obávate sa, že po vysadení problematických potravín vám budú chýbať dôležité živiny?
Máme vlastné skúsenosti s neželanými reakciami tela na potraviny a vieme, že nebolo jednoduché sa začať stravovať bez nich. Skúsenosť a štúdium nás o problematike mnohému naučili. Teraz radi pomôžeme aj vám.
Intolerancie a alergie na potraviny sú dva rôzne typy reakcií organizmu na určité potraviny. Aj keď sa môžu prejaviť podobnými príznakmi, ich mechanizmy a dôsledky sú rozdielne. Problematika je však ešte zložitejšia, komplikujú ju individuálne, ťažšie určiteľné typy citlivosti na potraviny a niekedy naša psychika a strach z niektorých druhov potravín.
Pri riešení problému intolerancií a alergií na potraviny je dôležité identifikovať potraviny vyvolávajúce nežiadúce reakcie a vyhnúť sa im. To môže vyžadovať pozorné sledovanie potravín, ktoré konzumujete či vedenie si stravovacieho denníka, v ktorom monitorujete svoje potravinové reakcie.
Na základe vzájomnej spolupráce vám vieme pomôcť pri vytvorení individualizovaného jedálnička, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a minimalizuje riziko nežiaducich reakcií.
Všade sa píše o alergiách na potraviny, o intoleranciách či precitlivelosti na niektoré potraviny. Ako sa v tom všetkom vyznať?
Všeobecne sa intolerancia na potraviny definuje ako reakcia organizmu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku nedostatku enzýmov potrebných na trávenie alebo metabolizmus určitých zložiek potravín. Dobrým príkladom je histamínová intolerancia, pri ktorej telo nemá dostatok enzýmu DAO, ktorý štiepi histamín. Následne je histamínu v tele priveľa a pôsobí toxicky. Ďalšími príkladmi potravinových intolerancií môžu byť intolerancia na laktózu či fruktózu.
Názvom potravinová intolerancia či senzitivita sa označujú častokrát aj imunitné reakcie typu IgG, ktoré sa spájajú s problémom tzv. presakujúceho čreva (intestinal permeability, tzv. leaky gut) a neraz aj s autoimunitnými procesmi v tele. Ide o reakciu na často jedávané potraviny. Symptómy môžu mať formu rôznych tráviacich ťažkostí (nadúvanie, hnačka, plynatosť, bolesti brucha, zápcha, nevoľnosť, ale aj bolesti hlavy, vyrážky či únava po jedle).
Intolerancie na potraviny bývajú skôr chronické, menej výrazné a symptómy sa nemusia ukázať priamo po požití potraviny, ale niekedy aj s odstupom niekoľkých hodín či dní. Nie je vždy ľahké ich identifikovať. Jednoduchou možnosťou je krátkodobá eliminačná diéta (min. 1 mesiac a viac), ktorá symptomaticky určí, či vám niektoré druhy potravín spôsobujú ťažkosti alebo nie. Dôležité je samozrejme komplexne uzdravovať črevo, nielen eliminovať symptómy odstránením niekoľkých jedál.
Alergie na potraviny sú priame imunitné reakcie organizmu na určité bielkoviny prítomné v potravinách. Imunitný systém tela spúšťa reakcie, ktoré môžu viesť k rôznym symptómom, vrátane kožných vyrážok, dýchacích ťažkostí, tráviacich problémov, opuchov a v najhorších prípadoch k anafylaxii, čo je život ohrozujúca reakcia. Jedná sa o klasickú alergickú reakciu, o tzv. IgE reakciu, pretože imunitná reakcia je sprostredkovaná imunoglobulínom typu E. Často sa vyskytujú IgE reakcie na alergény v potravinách, ako sú orechy, ryby, mlieko, vajcia a pšenica. Alergie na potraviny sú výrazné, symptómy sa dostavia takmer okamžite po požití potraviny. Pri podozrení na potravinovú alergiu odporúčame podstúpiť odborné lekárske vyšetrenie u alergológa.
Alergia na lepok je skôr zriedkavá imunitná IgE reakcia na bielkovinu nazývanú glutén, ktorá sa nachádza v obilných produktoch ako pšenica, raž, jačmeň a ovos. Pri konzumácii lepku imunitný systém spúšťa reakciu, ktorá môže spôsobiť rôzne príznaky, vrátane kožných vyrážok, tráviacich problémov, únavy a dokonca anafylaxie. Pri podozrení na alergiu na lepok odporúčame podstúpiť odborné lekárske vyšetrenie u alergológa.
Celiakia, je stav, pri ktorom konzumácia lepku spôsobuje nežiadúce imunitné a autoimunitné reakcie (ide o IgA imunitné reakcie), tráviace problémy a môže privodiť zápal a vážne poškodenie tenkého čreva. Celiakia spôsobuje chronické tráviace problémy, zlú absorpciu a nedostatok živín a iné zdravotné komplikácie. Diagnózu určuje lekár. Pri celiakii je nevyhnutné zo svojej stravy vyradiť lepok v každej forme (i "neviditeľný" v tyčinkách, polievkach či zmrzlinách).
Existujú aj IgA imunitné reakcie na vaječnú, sójovú alebo mliečnu bielkovinu s podobne devastačnými dôsledkami na črevo. Presnejší popis imunitných reakcií typu IgA je nasledovný: bielkovinou sprostredkovaná autoimunitná zápalová reakcia čreva s anglickou skratkou PAIR (Wentz, 2016). Tieto reakcie môžu ale nemusia byť vždy výrazné alebo sa nemusia dostaviť hneď po jedle, telo si ich častokrát nemusí ani uvedomovať, lebo je na nepríjemné pocity zvyknuté (napr. nadúvanie či občasné kŕče). Odborníci spájajú aj tieto reakcie s problémom tzv. presakujúceho čreva (leaky gut).
Alessio Fasano je taliansky lekár a výskumník, ktorý sa zaoberá problematikou celiakie a intolerancie na lepok. Jeho prístup k lepku je známy ako „Non-celiac gluten sensitivity“ (NCGS), čo znamená ne-celiakálna precitlivosť na lepok. Jeho výskum sa zameriava na ľudí, ktorí majú symptómy podobné celiakii, ale nemajú potvrdenú diagnózu celiakie ani alergie na lepok. Títo ľudia môžu mať rôzne tráviace problémy vrátane nadúvania, hnačky, zápchy, ale aj chronickej únavy a vyčerpanosti. Dr. Fasano zistil, že veľký proteín lepku pôsobí v črevách zápalovo a že neceliakiálna gluténová senzitivita je reálny zdravotný problém, ktorý potenciálne vedie k vážnym tráviacim a zdravotným problémom.
Mnohí ľudia trpeli tráviacimi ťažkosťami spojenými s lepkom napriek tomu, že im lekársky nález nepotvrdil ani alergiu na lepok ani celiakiu (vrátane mňa). Uvádzajú, že po vysadení lepku im zmizli mnohé nepríjemné tráviace ťažkosti (napr. mnohoročná zápcha). Reaktivita na lepok (a na iné potraviny) býva mnohokrát spojená s problémom tzv. presakujúceho čreva (leaky gut) a autoimunitnými procesmi v tele.
Riešenie tráviacich problémov spojených s lepkom určite nespočíva v nahradení normálneho pečiva a chleba takzvaným "bezlepkovým". Mnohé bezlepkové potraviny určené pre celiatikov sú špeciálne priemyselne upravované produkty s priemyselne odstráneným lepkom. Sú to utlra-spracované potraviny a v skutočnosti sú veľmi nezdravé. Spôsobujú veľké výkyvy hladiny glukózy v krvi a sú plné neprirodzených a nezdravých aditív. Niektoré takéto chlebíky či pečivá majú trvanlivosť aj niekoľko mesiacov, čo je samo osebe podozrivé.
• Jedávajte preto iba prirodzene bezlepkové potraviny: najlepšie ryžu (ideálne celozrnnú a farebnú), pohanku, quinou alebo proso a výrobky, ktoré ich obsahujú. Výborný môže byť napríklad celozrnný pohánkový chlebík z lokálnej pekárne.
• Vyhýbajte sa ultra-spracovaným výrobkom s priemyselne odstráneným lepkom
S nákupom i varením bez lepku Vám veľmi radi pomôžeme!
Alergia na mlieko je imunitná reakcia na bielkoviny prítomné v kravskom, kozom alebo ovčom mlieku. Príznaky alergie na mlieko môžu zahŕňať kožné prejavy ako vyrážky, tráviace problémy ako hnačku a zvracanie, dýchacie ťažkosti a u niektorých ľudí dokonca aj anafylaxiu. Pri podozrení na alergiu na mlieko odporúčame podstúpiť odborné lekárske vyšetrenie u alergiológa.
Intolerancia na laktózu je pomerne častý stav, pri ktorom telo nemôže efektívne tráviť laktózu, teda mliečny cukor. Spôsobuje to nedostatok laktázy, enzýmu potrebného na trávenie laktózy, čo vedie k tráviacim problémom ako nadúvanie, plynatosť, hnačka a nevoľnosť po konzumácii mliečnych výrobkov. Väčšina ľudí s pribúdajúcim vekom už nemá dostatok laktázy a mliečny cukor im spôsobuje tráviace ťažkosti. Fermentované mliečne výrobky majú len malé množstvo laktózy, pretože probiotické baktérie sa živia mliečnym cukrom, a preto by mohli byť pre ľudí s intoleranciou laktózy dobrou voľbou (kvalitný biely jogurt, kefír, ale aj zrejúce syry).
Mnohí ľudia, ktorí nemajú diagnostikovaný nedostatok laktázy ani alergiu na mliečny proteín môžu stále udávať tráviace ťažkosti, ktoré zakúšajú po konzumácii mliečnych výrobkov. Realita problému sa dá overiť malým krátkodobým experimentom (mesiac a viac) s vylúčením mlieka a mliečnych výrobkov. Pokiaľ vylúčite mlieko a vaše tráviace symptómy sa stratia, pravdepodobne je pre vás lepšie mliečne výrobky nekonzumovať alebo si od nich dať dlhšiu pauzu. Experiment počíta s tým, že po čase je dobré mliečne výrobky pokusne zaradiť opäť do stravy, aby ste si senzitivitu na mlieko ešte raz potvrdili. Mliečne výrobky je dôležité v strave adekvátne nahradiť (kvôli bielkovinám i vápniku), s čím vám opäť radi pomôžeme.