Obráťte sa na nás pri riešení problému nadváhy a obezity. Ponúkame Vám bezpečnú cestu chudnutia, bez počítania kalórií, pocitov viny a stravovacích krajností. Zdravá strava bez ultra-spracovaných potravín, úprava mikrobiómu, redukcia stresu a emocionálneho jedenia a láska k vlastnému telu vám prirodzenou cestou prinesie úpravu telesnej hmotnosti.
Ak vás náš prístup zaujal, prečítajte si viac...
Nadváha a obezita je rastúci fenomén vyspelých krajín sveta. Je jedným z hlavných rizikových faktorov pre chronické choroby a úmrtia. Týka sa dospelých ľudí rovnako ako detí. Nadmerné množstvo telesného tuku zvyšuje riziko vzniku mnohých zdravotných problémov a chorôb, vrátane srdcovocievnych ochorení, vysokého krvného tlaku, cukrovky typu 2, niektorých typov rakoviny, ochorení pečene i psychických ťažkostí.
Neprimerané hromadenie telesného tuku je veľmi komplexný zdravotný problém, pri ktorom svoju rolu zohrávajú biologické, environmentálne, sociálne, genetické a behaviorálne faktory: spolupôsobenie nezdravej stravy, stresu, hormonálnej nerovnováhy, emocionálnych príčin, nedostatku spánku, fyzickej aktivity, a ďalšie.
Vedecká komunita sa zhoduje v jednom: v prípade obezity neexistujú rýchle zázračné riešenia. Odporúčame opatrnosť voči všetkým prístupom, ktoré vám ich sľubujú. Mnohí ľudia sa napríklad sami presvedčili o tom, že keto diéta a iné nízko-sacharidové diéty nie sú dlhodobo udržateľným riešením. Dokážu síce u niektorých ľudí v relatívne krátkom čase (aj v priebehu niekoľkých týždňov) výrazne znížiť telesnú hmotnosť, ale tento úspech je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Po opätovnom zaradení sacharidov do stravy sa vrátili na pôvodnú hmotnosť.
Podobne neefektívne je hladovanie či úzkostlivé počítanie kalórií. Telesné cvičenie, nesmierne dôležité pre zdravie tela i psychiky, je u drvivej väčšiny ľudí rovnako neúčinným nástrojom na chudnutie. Telo totiž nefunguje podľa našej zjednodušenej predstavy "kalórie do tela - kalórie von z tela". Čím menej jete a čím viacej fyzickej aktivity máte, o to viacej telo spúšťa ochranné mechanizmy, ktoré mu majú zabezpečiť dostatok životodarnej energie na udržiavanie si základných životných funckií (- či už formou robenia si tukových zásob, spomalením metabolizmu alebo jednoducho väčším apetítom po tréningu). Nie, jednoduché a rýchle riešenia neexistujú.
Čo ale dnes už existuje, je nepriestrelné množstvo vedeckých dôkazov, ktoré ukazujú jedným a tým istým smerom: miera obezity výrazne stúpa všade tam, kde rastie miera konzumácia ultra-spracovaných potravín.
Vedci dnes s istotou vedia, že naše telo nie je v žiadnom prípade prispôsobené na trávenie "priemyselne pred-trávených" potravín plných nerozpoznateľných chemických látok. Áno, hovoríme o potravinách, ktoré si bežne a často kupujeme v potravinách (bližšie pozri článok). Ultra-spracované potraviny menia hormonálne odozvy nášho tela, poškodzujú črevnú mikroflóru a robia nás závislými od keksíkov, čokolád, tyčiniek, chipsov či sladkých limonád. Sú väčším zdravotným rizikom ako fajčenie.
Jednou z našich hlavných zásad pri pomáhaní ľuďom s nadváhou či obezitou je, aby zminimalizovali svoj príjem ultra-spracovaných potravín. Tento základný krok má sám osebe veľké zdravotné benefity a je podpornou terapiou pri autoimutniných, metabolických či iných zdravotných problémoch.
Zároveň je veľmi dôležité obnoviť silnú a zdravú črevnú mikroflóru, a to najmä pomocou zdravej rastlinnej stravy bohatej na vlákninu a polyfenoly. Vedci prinášajú fascinujúce dôkazy o tom, akú rozhodujúcu úlohu zohráva črevný mikrobióm pri nadváhe a obezite (problematiku krásne tlmočí vo svojich knihách napr. Tim Spector). Niektoré druhy črevných baktérií majú priamy súvis s potrebou prejedať sa, s neefektívnym ukladaním tukových zásob a priberaním. Vieme, že črevné baktérie stimulujú hormonálne odozvy tela (aj hormóny hladu a sýtosti), hoci celá komplexita tohto systému ešte nie je preskúmaná a veda má v tomto smere pred sebou ešte dlhú cestu.
Významným faktorom sú tiež výkyvy hladín cukru a tuku v krvi (glukóza a lipidy). Zredukovanie týchto výkyvov prináša optimalizáciu metabolizmu a hormonálnych odoziev, čo môže vplývať na optimalizáciu telesnej hmotnosti.
Nedá sa obísť fakt, že svoju úlohu v priberaní na váhe zohráva aj naša myseľ. Tí pozornejší z nás si určite všimli, že túžba jesť sa častokrát prejavuje nutkavým spôsobom. Jeme aj keď nie sme hladní. Chuť nášho obľúbeného jedla má zaplniť vnútorné prázdno, samotu či nepríjemný emocionálny pocit. Sadnúť si k televízoru s miskou čipsov či obľúbenej čokolády je príjemnosť, na ktorú sa mnohí z nás tešia po celý pracovný deň. Naše smútky za nás častokrát otvárajú chladničku.
A poďme ďalej: mnohí sú už možno frustrovaní z neustáleho kolobehu začatých diét, z nepríjemného odopierania si a z večných návratov k prejedaniu sa. O čo viac si odopierate, o to viac si po skončení svojej diéty doprajete všetko, čo ste si zakazovali. A tak stále dokola: diéta - pár kíl dole - opätovné prejedanie sa. Nasleduje frustrácia z predstavy, že si za to môžete sami. Upadáte do depresie alebo sa hneváte sami na seba a na svoju takzvanú "slabú vôľu". Ale vôľa je iba malá časť príbehu. V pozadí sa môžu skrývať mechanizmy, nevedomé mentálne programy, ktoré zo zákulisia určujú vaše emocionálne reakcie i vonkajšie správanie.
Pri našom holistickom prístupe zohľadňujeme celú psycho-fyzickú komplexitu problému. Vieme vás kvalifikovane viesť nielen k zmene vašich nesprávnych stravovacích návykov, ale i škodlivých návykov vášho myslenia, ktoré sú často kľúčom k Vašej vonkajšej premene. Ponúkame Vám jednorázovú konzultáciu, alebo krátkodobú či dlhodobú spoluprácu, ktorá povedie k celkovému zlepšeniu vášho zdravotného stavu, životného štýlu i celkového pocitu zo života. Súhrn praktík, ktoré vám odporučíme, vás postupne privedú aj k vysnívanej redukcii hmotnosti.
S manželom sa obaja dlhodobo zaoberáme využitím techniky mindfulness. Liečivý potenciál tejto tradičnej metódy nás zaujal aj v súvislosti so stravovaním či zdravým chudnutím. Ide o vedecky dobre preskúmané súvislosti a funkčné praktiky. Existujú už rôzne variácie vedomého či intuitívneho stravovania.
Mindfulness sa ukazuje ako účinná technika pri zmene nezdravých stravovacích návykov. Vedie k hlbšiemu seba-skúmaniu a sebapoznaniu. Učí všímať si svoje dysfunkčné emocionálne a myšlienkové vzorce, ktoré sprevádzajú nezdravé stravovacie návyky. Vedie k počúvaniu a rešpektovaniu signálov svojho tela, ktoré hovoria o prirodzenom pocite hladu či sýtosti. Mindfulness či vedomé stravovanie môže pomôcť identifikovať emocionálne prejedanie sa a viesť k zdravším spôsobom zvládania stresu a emocionálnej bolesti (napr. pomocou meditácie, cvičenia sa v uvedomelej pozornosti, pozorovania svojich pocitov, myšlienok, vnemov...) Vedomá pozornosť sa sústreďuje aj na samotné vychutnávanie si potravín: všímame si ich chuť, textúru, vôňu a zloženie (chuť jedla si tak vychutnáte dokonca viac, než kedykoľvek predtým!) Pomalé jedenie a vedomé prežúvanie zasa napomáha procesu trávenia a podporuje zdravý metabolizmus.
Kombinácia mindfulness s vyváženou prirodzenou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou môže byť efektívnym spôsobom, ako dosiahnuť a udržať si zdravú telesnú hmotnosť a celkovú radosť zo života. Nebude to však zo dňa na deň a nepôjde to bez vášho odhodlania sa spoznávať a pracovať na sebe. Pred Vami je cesta. Je to cesta celkovej premeny spôsobu života i spôsobu myslenia. Nadovšetko dôležitý je vľúdny, trpezlivý a láskavý prístup, ktorý budete mať na tejto ceste samy k sebe. A premena bude nasledovať... My Vás budeme radi na tejto ceste sprevádzať.