Náš prístup a niekoľko všeobecných odporúčaní pre zdravé stravovanie

Zdravé stravovanie je základnou a prirodzenou prevenciou civilizačných chorôb a rôznorodých zdravotných problémov (od kardio-vaskulárnych ochorení až po úzkosti a depresie). Je absolútne dôležité v každom veku, počnúc kritickým vekom dieťaťa, kedy sa formujú jeho chute a stravovacie návyky. Práve UVEDOMELÉ STRAVOVACIE NÁVYKY sú pre vás, vaše deti a celú rodinu najlepšou investíciou vášho času a pozornosti. Kde a ako začať?

Poradíme vám, čo jedávať často a čo radšej na svoj tanier vôbec nepoložiť. Ušijeme vám jedálniček na mieru. Vytvoríme vám nákupný košík plný zdravých potravín, z ktorého budete môcť variť jednoduché, výživné a zdravé jedlá pre vás i celú rodinu. Zohľadníme pri tom vaše individuálne potreby i obmedzenia.

Náš prístup sa zakladá na najnovších vedeckých výskumoch z oblasti výživy, mikrobiómu a personalizovaného stravovania. Tie ukazujú, že počítanie kalórií a počítanie percentuálneho zastúpenia makroživín (sacharidy, tuky a bielkoviny) nemá z dlhodobého hľadiska veľký zmysel pre nadobudnutie optimálnej váhy ani pre získanie alebo udržanie si zdravia. Preto ho v našej praxi nepoužívame. Namiesto toho odporúčame našim klientom, aby jedli do sýtosti kvalitnú, prirodzenú stravu. Možno to nebude viesť ihneď k zníženiu váhy, alebo bude jej znižovanie iba pomalé, postupné. V tele však začne prebiehať postup ozdravovania a navracania sa k prirodzenému stavu.

Uplatňujeme personalizovaný prístup, pretože zdravé stravovanie je podľa najnovších výskumov do veľkej miery individuálne. Inak povedané, nie každému vyhovuje zo zdravotného hľadiska to isté. Rozdiely sú spôsobené jednak genetickými faktormi, jednak odlišnosťami v mikrobióme jednotlivých ľudí. Aj odlišný spôsob života a prostredie hrajú úlohu.

Existujú však aj všeobecné užitočné rady a odporúčania, ktoré sú základom nášho prístupu.

Prvým z nich je zminimalizovanie množstva ultraspracovaných potravín v našom jedálničku. Čo to však je, ultraspracovaná potravina? Vedecká definícia ultra-spracovanej potraviny je dlhá a zložitá, ale pre praktické potreby môžeme použiť jej zjednodušenú variantu, ktorá funguje vo väčšine prípadov. Ultra-spracovaná potravina je potravina, ktorá obsahuje aspoň jednu zložku, ktorá sa typicky nenachádza v domácej kuchyni. Takže akákoľvek potravina, ktorá obsahuje aspoň jedno umele sladidlo, alebo aspoň jeden emulgátor či aspoň jeden stabilizátor atď. sa považuje za ultra-spracovanú. Napríklad všetky sladené nápoje patria do tejto kategórie: Coca-cola, Pepsi-cola, ale aj všetky ostatné. Aj chlieb s emulgátormi alebo stabilizátormi je ultra-spracovaný. Stačí, ak v zložení potraviny nájdeme zložku, ktorá sa v našich kuchyniach typicky nenachádza, či už pôjde o acesulfam-K, aspartám, fruktózo-glukózový sirup, rôzne farbivá, kyselinu fosforečnú, či tzv. "prírodné arómy". Našim klientom radíme výrazne zminimalizovať zastúpenie takýchto neprirodzených potravín v ich jedálničku. Keďže sú tieto potraviny priemyslom dizajnované tak, aby sme mali tendenciu zjesť ich čo najviac, vzťah mnohých ľudí k nim je možné popísať ako "závislosť". V takýchto prípadoch môže byť dobré, ak ich klient zo svojho jedálnička vylúči úplne. Chceme zdôrazniť, že "ultra-spracované" nie je to isté, čo "spracované". Spracované potraviny, ktoré nespadajú do kategórie ultra-spacovaných, sú väčšinou zdravé, alebo nie sú až také problematické. Napríklad "skutočné" zrejúce syry sú zdravé a patria medzi spracované potraviny. Naopak, tavené syry obsahujúce zložky, ktoré sa bežne nevyskytujú v domácej kuchyni, nie sú pre nás vhodnou stravou. Ide o ultra-spracovaný produkt.

Ďalším všeobecným odporúčaním je rozmanitosť a významné zastúpenie rastlinnej stravy, najmä rastlín s vysokým obsahom vlákniny a polyfenolov. Neznamená to, že nemôžeme jesť mäso alebo iné živočíšne produkty. Je však dobré dodržiavať pravidlo, aby bolo v našej strave prítomných aspoň 30 rôznych druhov rastlín týždenne (do tohto počtu 30-tich potravín rátame aj huby, hoci nejde o rastliny). Takéto stravovanie vyživuje mikrobióm v našom čreve, pretože rôzne druhy a kmene prospešných baktérií potrebujú rôznu výživu. Ich výživu pritom tvorí najmä vláknina, ktorá sa nachádza najmä v rastlinách. Rôzne rastliny však obsahujú iné pomery rôznych typov vlákniny a iných živín, preto potrebujeme poskytovať nášmu mikrobiómu rozmanitosť tým, že prijímame rozmanitú rastlinú stravu. Tiež je dobré čo najčastejšie si voliť rastliny s výraznými a odlišnými farbami. Tie poukazujú na prítomnosť prospešných chemikálií, tzv. polyfenolov.

Našim klientom tiež odporúčame pravidelnú konzumáciu prebiotických a probiotických potravín, pokiaľ je to pre nich možné. Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre naše zdravie - stravou ich dostávame do nášho tráviaceho traktu. Prebiotiká sú vhodné živiny pre probiotické mikroorganizmy, patrí sem napríklad vláknina alebo inulín. Pre tých, ktorí majú problém s histamínovou intolerancioou, je v tejto oblasti vhodný špecifický prístup, pretože fermentované potraviny, ktoré obsahujú veľa probiotík aj prebiotík, majú tiež vysoký obsah histamínu. Vhodne zvolené probiotiká však môžu takýmto klientom pomôcť.

Odporúčame taktiež čo najväčšie využívanie potravín v ich pôvodnej, prirodzenej forme - či už priamou konzumáciou alebo ich domácou prípravou v kuchyni. Pokiaľ je to pre vás časovo a finančne možné, je dobré takéto potraviny uprednostňovať čo najviac. Jedlá, ktoré si sami uvaríte, sú omnoho hodnotnejšie a prospešnejšie pre vaše zdravie, ako ultra-spracované potraviny. To isté platí pre zdravé spracované potraviny, ako sú kvalitné syry, kvalitný chlieb, čisté mrazené potraviny (mrazený hrášok, fazuľa, atď.) a kvalitné konzervované potraviny, biele jogurty a kefír, kvalitná horká čokoláda bez prídavných látok, kvalitné sušené ovocie a pod. Samozrejme, potraviny v ich pôvodnej podobe, ako čerstvá zelenina a ovocie, rôzne oriešky atď by tiež mali byť v hojnej miere súčasťou nášho jedálnička. Čerstvú zelenina je vhodné spraviť významnou súčasťou väčšiny našich jedál.

Všetky články